GRY SZKOLENIOWE

GRY SZKOLENIOWE

LEAN GAME

Gry symulacyjnej Lean Game® nie da się zapomnieć! Twoi pracownicy przeżyją fantastyczny smak sukcesu, gdy wydajność stworzonej przez nich fabryki wzrośnie o kilkadziesiąt procent. Do tego znacznie mniej, bedą się wysilać. To się zawsze udaje! Potem pozostaje jeszcze przenieść nowe umiejętności do prawdziwej fabryki…

Walizkowa wersja Lean Game®

 

Jako jedyny w Polsce dystrybutor Lean Game®, stworzonej przez szwedzką firmę Revere AB, oferujemy zakup walizkowej wersji gry symulacyjnej procesu produkcyjnego z uzyskaniem licencji trenera Lean Game® (liczba trenerów do przeszkolenia – 2 do 12 osób)

Uzyskanie licencji przez trenerów wewnętrznych firmy jest podstawą do nabycia uprawnień, zakupu i samodzielnego korzystania z oferowanej przez PCP walizkowej wersji Lean Game® wewnątrz firmy.
Więcej informacji poniżej.

W ramach walizkowego Pakietu Lean Game® zainteresowani otrzymają:

 • Grę – klocki, specjalne stopery, laminowane plansze ze stanowiskami i wyposażeniem (piec, plansza kanban, stanowisko montażowe); indywidualne instrukcje z rolami dla grających, arkusz kalkulacyjny do zliczania wyników (Excel), pojemniki transportowe, walizkę.
 • Szczegółową instrukcję po polsku dla prowadzącego.
 • Prezentację dla prowadzącego (Power Point).
 • Prezentację dla uczestników (Power Point).
 • Szkolenie w wykonaniu konsultantów PCP Sp. z o.o. (2 dni szkolenia)
 • Licencję na nieograniczoną ilość wykorzystania gry Lean Game® w firmie kupującej licencję.

Czas oczekiwania na grę – ok 2 tygodni.

Początki Fabryki Lean Play…

Lean Game® jest 1-2 dniowym spotkaniem ok. 10-cioosobowej grupy pracowników lub managementu. gra1Twoi współpracownicy wcielą się w rolę organizatorów i uczestników tradycyjnego procesu produkcyjnego: managera, klienta, magazyniera, planisty, montera itp.

Bedą podejmować samodzielne decyzje usprawniające produkcję i ciężko pracować, montując produkty. Podczas kolejnych sesji będziemy udostępniać kolejne narzędzia usprawniania.

Nawet nie zauważą kiedy poznają i poczują 5S, Kanban czy SMED. Lean Game® może przybrać różne formy, w zależności od tego, jaki cel sobie wyznaczysz.

Jest jednym z najbardziej elastycznych, dostępnych na rynku narzędzi, pozwalających w praktyczny sposób zrozumieć filozofię i mechanizmy Lean Manufacturing.

Cele osiągane podczas symulacji to na przykład:

 • praktyka wdrażania technik Lean Manufacturing i powiązań pomiędzy nimi (SMED, Kanban, 5S, Kaizen, Poka Yoke);
 • poznanie miękkich aspektów zarządzania produkcją;
 • ćwiczenia z analizy procesów produkcyjnych;
 • rozwijanie umiejętności doboru właściwych technik do problemów i potrzeb przedsiębiorstwa;
 • zobaczenie konsekwencji zastosowania poszczególnych metod i technik Lean Manufacturing;
 • zdobycie umiejętności balansowania przepływu procesu (łączenie stanowisk, wymiana czynności pomiędzy stanowiskami);
 • ćwiczenia w wyszukiwaniu wąskich gardeł i sposobów ich likwidacji.

Grę możesz też połączyć z elementami konwencjonalnych Warsztatów Lean. Na przykład 1 dzień poświęcić na teoretyczne wprowadzenie do Lean a drugi lub drugi i trzeci na grę. Chętnie zaprojektujemy warsztaty Lean Game® specjalnie dla Ciebie.

Skontaktuj się z nami: info@pcp.com.pl

Dla ciekawskich: Lean Game® – informacje.

Idea Lean Game® powstała w 1983 roku w Instytucie Hewlett-Packard a następnie została rozwinięta przez Johna Biheno wraz ze studentami Wydziału Inżynierii Przemysłowej na Uniwersytecie Wit Waters Rand.

Grę rozszerzyli i dokończyli naukowcy z Uniwersytetu Bakingham. gra2Obecnie dostępna na rynku wersja została dopracowana przez firmę Revere AB ze Szwecji i jest dostępna na prawach licencyjnych.

Polskie Centrum Produktywności Sp. z o.o. jako jedyne w Polsce są oficjalnie uprawnione do wykorzystywania Lean Game® podczas treningów.

To jedna z najlepszych licencjonowanych i sprawdzonych w zachodnich koncernach gier symulacyjnych Lean dostępnych obecnie na rynku polskim.

Jak przebiega gra?

Podstawowa wersja gry ma 4 do 6 rund trwających po 15 minut. Bierze w niej udział 8 do 15 osób. Po każdej rundzie następuje zliczenie wyniku i dyskusja o tym w jaki sposób można proces usprawnić. Gra może trwać 4 godziny ale może też wraz ze szkoleniem z Lean manufacturing trwać 2 dni. „Fabryka” ma swój plan produkcyjny ułożony w seriach a klient co 15 sekund losowo zleca wykonanie partii określonego produktu. Zwykle pierwsza runda jest katastrofą ale uczestnicy mają masę pomysłów na zmianę stanu rzeczy. Pod koniec gry firma świetnie radzi sobie z precyzją dostaw, ilością i jakością produktów i oczywiście osiąga zysk.

Co odróżnia Lean Game® od innych tego typu gier?

 1. Podejmowanie decyzji przez uczestników (tworzą oni firmę produkcyjną z nazwą, misją, dyrektorem, działami, pracownikami… jest nawet rola klienta). Celem jest oczywiście zysk. Po każdej rundzie sami muszą podjąć decyzję o tym jakie dwa i tylko dwa usprawnienia wprowadzają. Ku Twojemu zdziwieniu sami wymyślą np.: że tu trzeba skrócić czas przezbrojenia i wtedy trenerowi pozostaje tylko opowiedzieć: „mówisz i masz”: jest metoda SMED, polega na tym i na tym. Drugą płaszczyzną gry jest zarządzanie. Na przykład sposób podejmowania decyzji w grupie. Jak reaguje wybrany manager? Potrafi słuchać ludzi czy dużo mówi? Uwzględnia zdanie innych czy też narzuca decyzje? Często też pojawia się nieformalny lider – nie będący managerem i próbuje przejąć władzę. Czasem „manager” nie jest w stanie kierować grającymi ludźmi.
 2. Różnorodność produktów. Są 3 podstawowe rodzaje produktów i jeszcze tzw. zamówienia specjalne (tzw. „wrzutki”). To powoduje ze ludzie szybko zaczynają ukierunkowywać się na One piece flow. Pytają o Kanbana mimo, że nie znają tego pojęcia.
 3. Gra jest prosta w zrozumieniu ale ciekawa, pobudzająca emocje. Nadaje się zarówno dla inżynierów procesu czy managementu, jak i dla operatorów.

LEAN ADMIN

Korzenie Lean Admin Game – podobnie jak większości tego typu gier – sięgają gry i filmu video Hewlett Packards ”Stockless Production” z 1983 roku. Przystosowaniem jej do procesów administracyjnych zajął się Joakim Hillberg z Chalmers University of Technology. To jeden z najlepszych europejskich specjalistów doskonalących gry symulacyjne.

Joakim Hillberg przygotowywany był wcześniej do tego typu zadań w Toyota JMAC & Shingijutsu. Prócz Lean Admin Office, przygotowywał: Lean Game (dostępna także na rynku polskim); Supply Chain, Lean Knowledge Builde i Lean Development.
Lean Admin Game testowana była poprzez specjalistyczną firmę szkoleniową Revere w Szwecji; następnie po kolejnych poprawkach i udoskonaleniach trafia do innych krajów w tym, poprzez Polskie Centrum Produktywności Sp. z o.o. do Polski.

Oferujemy firmom i uczelniom zakup pudełkowej wersji gry symulacyjnej procesu administracyjnego do użytku wewnętrznego. 1 egzemplarz materiałów do gry wraz z instrukcją + szkolenie dla trenerów wewnętrznych firmy z uzyskaniem licencji trenera Lean Admin Office (liczba trenerów do przeszkolenia – 2 do 12 osób – 2 dni szkolenia).

Uzyskanie licencji przez trenerów wewnętrznych firmy jest podstawą do nabycia uprawnień zakupu i samodzielnego korzystania z oferowanej przez PCP pudełkowej wersji Lean Admin Office. Więcej informacji poniżej.


Lean Admin Game – wszystko w jednym pudełku.

W ramach walizkowego Pakietu Lean Admin Game zainteresowani otrzymają:

 

 • Grę – laminowane plansze ze stanowiskami i wyposażeniem, specjalny stoper, indywidualne instrukcje z rolami dla grających, materiał do obróbki (laminowane podania kandydatów na studentów i formularze wyników rekrutacji); materiały biurowe (spinacze, koperty, nożyczki) arkusz kalkulacyjny do zliczania wyników (Excel), pudełko na grę.
 • Szczegółową instrukcję po polsku dla prowadzącego.
 • Prezentację dla prowadzącego (Power Point).
 • Prezentację dla uczestników (Power Point).
 • Szkolenie w wykonaniu konsultantów PCP Sp. z o.o. (2 dni szkolenia).
 • Licencję na nieograniczoną ilość wykorzystania gry Lean Admin Office w firmie kupującej licencję.

Jak przebiega gra?

Podstawowa wersja gry ma 3 rundy trwające po 15 minut. Bierze w niej udział 7 do 15 osób. Po każdej rundzie następuje zliczenie wyniku i dyskusja o tym, w jaki sposób można proces usprawnić. Gra może trwać 3 godziny, ale może też wraz ze szkoleniem z Lean Office trwać 2 dni. „Biuro rekrutacyjne uniwersytetu” ma początkowo bezładnie rozrzucony layout i mało racjonalnie zaplanowane obciążenie pracowników, a klienci/ kandydaci przysyłają z określoną częstotliwością pakiet podań o przyjęcie na jeden z kierunków. Zadaniem uczestników jest bezbłędnie podjąć decyzje, szybko zawiadomić o tym kandydata i pobrać opłatę za studia. Zwykle pierwsza runda jest katastrofą ale uczestnicy mają masę pomysłów na zmianę stanu rzeczy. Pod koniec gry zostaje 2-3 pracowników, a mimo to uniwersytet świetnie radzi sobie z szybkością odpowiedzi i brakiem pomyłek. Nie trzeba dodawać, że dobrze poukładana praca znacznie mniej kosztuje.

Czas oczekiwania na grę – ok 2 tygodni.

Więcej szczegółów: info@pcp.com.pl

SUPPLY CHAIN GAME

W dzisiejszym świecie nie tylko pojedyncze przedsiębiorstwa konkurują na rynku. Całe łańcuchy dostaw, które działają w jakimś sektorze konkurują ze sobą. Problemem niestety jest, to że pojedyncze firmy które są częścią łańcucha dostaw, są niewidoczne dla innych firm z tego samego łańcucha. To sprawia że znika transparentność całego procesu i mało widoczne stają się zarówno problemy jak i możliwości dla poprawy elastyczności.

Jako jedyny w Polsce dystrybutor gry Supply Chain Game®, stworzonej przez szwedzką firmę Revere AB, oferujemy zakup walizkowej wersji gry symulacyjnej dla całego łańcucha dostaw z uzyskaniem licencji trenera Supply Chain Game®

Uzyskanie licencji przez trenerów wewnętrznych firmy jest podstawą do nabycia uprawnień, zakupu i samodzielnego korzystania z oferowanej przez PCP walizkowej wersji Supply Chain Game® wewnątrz firmy.

Jak przebiega gra Supply Chain Game®

Celem gry jest dostarczenie uczestnikom głębokiego wglądu w złożoność całego łańcucha dostaw poprzez symulacje zachowań uczestników: klienta – detalisty – dystrybutora – producenta – dostawcy. Skutki decyzji i działań wykonywanych przez każdego z uczestników łańcucha są przedmiotem dyskusji w bezpiecznym środowisku symulacji. To co odróżnia tę grę od innych to ogromne zaangażowanieuczestników w podejmowanie decyzji i dyskusje na temat wprowadzonych zmian.

W ramach gry uczestnicy mają okazję poznać i przetestować takie rozwiązania i narzędzia jak:

 • system Pull,
 • systemu EDI (Elektroniczna Wymiana Danych),
 • elastyczność łańcucha dostaw i jej wpływ na efektywność
 • redukcję Lead Time i jego wpływ na efektywność łańcucha dostaw
 • VMI (vendor managed inventory),
 • cross – docking,
 • elektroniczne punkty sprzedaży (EPOS), etc.
 • Value Stream Mapping

W trakcie szkolenia uczestnicy dowiedzą się:
1. jak zaprojektować konkurencyjny łańcuch dostaw
2. jakie są metody i narzędzia zarządzania łańcuchem dostaw
3. jak można współpracować w ramach jednego łańcucha dostaw
4. jak doskonalić łańcuch dostaw na każdym etapie

Walizkowy pakiet Supply Chain Game® zawiera:

 • Grę – klocki, specjalne stopery, laminowane plansze ze stanowiskami i wyposażeniem, indywidualne instrukcje z rolami dla grających
 • Szczegółową instrukcję po polsku dla prowadzącego w wersji elektronicznej
 • niezbędne pliki do prowadzenia gry w wersji elektronicznej
 • Prezentację dla prowadzącego (Power Point).
 • Szkolenie w wykonaniu konsultantów PCP Sp. z o.o. (2 dni szkolenia)
 • Licencję na nieograniczoną ilość wykorzystania gry Supply Chain Game® w firmie kupującej licencję.

Gra dedykowana jest dla:

 • firm będących częścią dużej korporacji
 • firm logistycznych, spedycyjnych, handlowych, które są częścią łańcucha dostaw
 • firmy dystrybuujące swoje towary lub produkty do mniejszych oddziałów w kraju i za granicą, a następnie do punktów detalicznych lub bezpośrednio do klienta
 • pracowników działów zakupów, sprzedaży i logistyki różnych firm